V případě, že má žena podezření na těhotenství, není nic jednoduššího než provést si doma těhotenský test z moči. V případě pozitivního či nejednoznačného výsledku nás ihned kontaktujte.
Naší snahou je včasné odhalení odchylek od normálního průběhu těhotenství tak, abychom je mohli zdárně léčit ve prospěch těhotné a jejího dítěte.
Po ultrazvukovém potvrzení těhotenství a určení jeho stáří zajišťujeme ve spolupráci s akreditovanými centry časný screening na vrozené vady. Ten se provádí mezi 10. až 13.týdnem. Není povinný a není hrazený zdravotní pojišťovnou, ale má mnohem vyšší záchytnost než pozdější screening po 16.týdnu.
Na začátku těhotenství mezi 8. až 12. týdnem těhotné vystavujeme těhotenskou průkazku a zveme ji do těhotenské poradny, kam těhotná chodí pokud se vše vyvíjí správně
V těhotenské poradně vždy vyšetřujeme: tlak, moč a hmotnost těhotné.
Odběry krve provádíme na začátku těhotenství při vystavení průkazky:
vyšetření krevní skupiny a Rh-faktoru, protilátek, krevního obrazu, hepatitidy B, syfilis a HIV.
Pokud nebylo provedeno, tak vyšetřujeme stěr z děložního hrdla na onkologickou cytologii.
Další odběr krve je v 16.týdnu – triple test na záchyt vrozených vad. Ukazuje-li test abnormální hodnoty, ještě to neznamená, že se narodí poškozené dítě. Pouze to upozorňuje na zvýšené riziko a na základě těchto výsledků podstupuje matka další vyšetření.
Ve 20.týdnu následuje podrobné ultrazvukové vyšetření plodu včetně vyšetření srdce plodu.
Ve 24. týdnu se provádí v Krajské nemocnici Liberec vyšetření na těhotenskou cukrovku.
Ve 28.-30.týdnu znovu kontrolujeme krevní obraz a přítomnost protilátek. Pokud jsou negativní a pacientka je má negativní Rh-faktor, následuje aplikace anti-D globulinu.
Ve 30. až 32.týdnu provádíme další ultrzvuk se zaměřením na růst plodu.
Od 35.týdne pak kontrolujeme frekvenci srdíčka plodu.
Ve 36.týdnu odbíráme stěr z pochvy na streptokoka skupiny B.
Po 36.týdnu zpravidla těhotnou předáváme do péče porodnice, kde bude těhotná rodit.